T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ. Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ. Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Güvenlik Birimi

Güncelleme Tarihi: 23/02/2018Hastanemiz bir branş hastanesi olup, alanında en fazla doğum yaptırılan ve buna paralel olarak da en fazla yenidoğanın dünyaya geldiği, aynı zamanda tedavi olduğu bir kurum olması nedeniyle tüm yenidoğan bebekleri “Bağımlılık Düzeyi Yüksek Hasta Grubu”’nun başında ve “Birinci Derece Bağımlı Hasta Grubu” kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle tüm yenidoğanların güvenli bir ortam içinde bulunmaları için diğer bütün hastanelerden farklı olarak özel güvenlik tedbirleri gerekliliği vardır.

Hasta popülasyonumuz kadınlar olduğu için her türlü taciz, istismar vs. olaylarına karşı tedbirler gerekmekte, yenidoğan bebeklerimiz bulunduğu için de bebek kaçırma olaylarına karşı eksiksiz ve son derece dikkatli tedbirler alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu tedbirlerin son derece tavizsiz bir şekilde uygulanıp uygulanmadığının kontrolü gereklidir. İşini ihmal eden güvenlik personeline müsamaha edilmemesi gerektiğinden, iş kanunu açısından risklerin alınması mecburiyettir. (İşten atmalardan sonra iş mahkemesinin aleyhimize vereceğini bildiğimiz kararları sonucunda tazminatları bile bile güvenliğin aksamaması, bir bayan hasta veya bebeğe zarar gelmemesi için göğüslememiz mecburiyeti vardır.)

Burada sadece hasta güvenliği değil, hastane ve personel güvenliğimiz de göz önününde bulundurulmaktadır. Bu nedenle hasta odaları, muayene odaları, personel odaları ve soyunma odaları hariç hastanenin her yerine kameralar yerleştirilmiştir. Hastanemiz bünyesine katılan yeni birimlere paralel olarak yıllar içinde kamera sayımız 2017 yılında 367’e yükseltildi. Burada amacımız hastanemizde yukarıda belirttiğimiz mahrem yerleri hariç kör nokta kalmaması, kontrolsüz alan bırakılmaması idi. Her bir kamera muhakkak en az bir diğer kamera tarafından görüntü alanı içine alınacak şekilde kamera montajlarımızı yaptırdık. 
Özellikli yerlerde, gece görüşlü kameralar, hareket sensörlü kameralar ve zoomlu kameralar mevcuttur.

Bu teknik gelişmelerin yanı sıra hasta ve hasta yakını memnuniyetinin öneminin ve gereklerinin bilincinde olduğumuz için güvenlik elemanlarımıza hasta ve hasta yakınlarına ilk kontaktan itibaren nasıl davranmaları gerektiği, yasakları ne şekilde söylemeleri gerektiği, ses tonundan vücut diline kadar kendilerine hizmet içi eğitim kapsamında anlatılmaktadır. Bu eğitimlerimiz meslek içi kurslar ve aylık psikolog eğitimi ile desteklenmektedir.