T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ. Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ. Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Diyet ve Beslenme Ünitesi

Güncelleme Tarihi: 20/10/2017

beslenme-ve-diyet.pngGebeliğin başlangıcından itibaren lohusalık döneminin sonuna kadar anne adayının doğru beslenmesi ve anne sütü ile bebeğin beslenmesinin, sağlıklı nesillerin oluşumunu etkileyen en önemli unsur olduğunun bilinciyle hareket eden bölümümüz; bu özel grubun tüm beslenme,diyet organizasyonlarını yaparken, anne sütü konusunda da yoğun bir şekilde eğitimlerini sürdürerek bilinçli anne adaylarının ortaya çıkmasına katkıda bulunur. 

Aynı şekilde hastanemizde, adölesan çağ ve menapoz dönemi beslenme ve diyet uygulamaları da oldukça önemli ve üzerinde titizlikle çalışılan konular arasında yer almaktadır. Bu gruptaki hastalarımızın beslenmeleri tıbbi bakım süreçlerinin önemli bir parçası olarak ele alınmakta, bilimsel veriler ışığında diyet organizasyonları yapılmaktadır. Hastalarımıza bulundukları yaş döneminin özelliğine uygun olarak düzenli olarak eğitimler de verilmektedir.

Hastanemizin; Antenatal, Menapoz, Gençlik Merkezi, Çayyolu Semt Polikliniği ve Yenidoğan Polikliniklerinin hepsinde alanında uzman ve deneyimli diyetisyenlerimiz ile hizmetimiz sürdürülmektedir. 


Yenidoğan Bölümü Anne Sütü ve Beslenme Ünitesi
Yenidoğan bebeklerimizin beslenme ve diyet ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ; bebeğin hastanede yatışından taburculuk dönemine kadar olan beslenme durumlarının izlenmesi ile taburculuk sonrası gelişimleri, annelerin bebek beslenmesi ve anne sütü eğitimlerini içeren kapsamlı bir süreç ile faaliyetlerimiz yürütülmektedir. Sürecin yoğun ve kapsamlı olması nedeni ile yenidoğan bölümlerimizin diyet ve beslenme işleyişi iki diyetisyen ile yürütülmektedir.

Artan mama ihtiyacı ve anne sütünün beslenmedeki emsalsiz değerinin bilinciyle 2004 yılında mama mutfağı revize edilerek anne sütü sağma aparatları 7 adete çıkarıldı ve bölüm 24 saat anne sütü sağılabilecek bir organizasyona kavuşturuldu.Tüm hastanemizde yatan anneler bölüme gelip sütlerini sağmaya başlayarak , bebeklerinin anne sütü almaları temin edilmiştir.
2006 yılında, annelerden sağılan sütlerin, bebeklere verilmek amacıyla saklanmasına elverişli ortamı yaratmak için “Anne Sütü Bankası” kurulmuştur.Sütün 6 ay saklanmasına izin veren derin dondurucular alınarak en kıymetli besin olan anne sütünün bebeklere ihtiyacı olduğu kadar verilebilmesi sağlanmış ve zaiyatların da önüne geçilmiştir.

2009 yılında mama mutfağı tümüyle değiştirilerek yeniden yapılandırılmıştır.Mama mutfağı “Anne Sütü Ünitesi” olarak düzenlenmiş olup, süt sağma ünitesi ve anne sütü ünitesi olarak iki bölüme ayrılmıştır.Süt sağma makineleri 10’a çıkarılarak temiz,rahat hijyenik ve huzurlu bir ortamda annelerin sütlerini sağmaları temin edilmiştir. 

En son teknolojik donanıma sahip olan biberon yıkama makinesi, sterilizatörler bölüme alınarak hijyenik alt yapı güçlendirilmiştir. Artan süt kapasitesini karşılamak için derin dondurucuların sayıları arttırılmış, anne sütünün günlük saklanmasına elverişli raflı anne sütü saklama dolapları bölüme yerleştirilmiştir. 

Bebek dostu hastane olmamızın vazgeçilmez unsurunun anne sütü olduğu bilinciyle; tüm doğum servislerine 2008 yılından itibaren süt sağma makineleri yerleştirilerek annelerin yenidoğan bölümüne gitmeden kendi servislerinde bebekleri için süt temin etmeleri sağlanmıştır. 

Hastanemiz yenidoğan ünitesinde yatan bebeklerimizin parenteral beslenmeleri için gerekli olan sıvılar “Çözelti Hazırlama Ünitesi”’nde hazırlanmaktadır. Multidisipliner bir yaklaşım ile organize edilen bu bölümümüzde yenidoğan uzmanları tarafından verilen mayi orderları, TPN protokolleri çerçevesinde yenidoğan diyetisyeni tarafından kontrol edildikten sonra ünitede el değmeden compaunder sisteminde dolum yapılarak, parenteral mayiler günlük ve saatlik olarak hazırlanmakta ve bebeklerimize el değmeden parenteral yoldan verilmektedir.

Yenidoğan bölümünün yoğun bakım ve poliklinik birimlerinde; tüm annelere başta anne sütü eğitimi olmak üzere yenidoğanın doğru beslenmesi ve diyet uygulamaları konusunda sürekli eğitimler verilerek özellikle anne sütü kullanımının arttırılması sağlanmıştır.

Hastanemiz yenidoğan bölümlerinde; alt yapı organizasyonlarımızın tamamlanması ile kesintisiz eğitim ve bilgilendirmelerin yapılması sonucu, 2004 yılında %20 dolayında olan anne sütü kullanım oranları bu gün itibari ile %80 seviyesinin üzerine çıkarılmıştır.

Prematüre bebeklerin taburculuk sonrası beslenme ve diyet uygulamalarının nasıl yapılacağı konusunda da yenidoğan polikliniğinde uzman diyetisyen tarafından sürekli eğitim ve bilgilendirme yapılması yanı sıra bebeklerin aylık olarak gelişimsel kontrolleri yapılmaktadır.